Severní Kypr - Famagusta

Severní Kypr - Famagusta
2013-12-27 16:48:57

Famagusta

Kypr - informace » Letoviska

Fakultativní výlety * Památky * Pláže * Počasí * Příroda * Zábava

Famagusta se nachází na východním pobřeží v turecké části ostrova Kypr. Místní obyvatelé město nazývají spíše Gazimagusa nebo jednoduše Magusa. Dříve bylo toto místo nejbohatším městem na ostrově. Možná i to byl důvod proč si William Shakespeare vybral právě toto místo jako prostředí, kde se odehrává jeho drama Othello.

Také se zde nachází nejhlubší přírodní přístav na Kypru, který kdysi značně přispěl k tomu, aby se město stalo jedním z hlavních obchodních center v celém Středomoří.

Za zmínku též stojí místní univerzita, která byla otevřena v roce 1979 a byla první univerzitou na Kypru.

V roce 1489, po dobytí Kypru Benátčany, byla Famagusta vyhlášena hlavním městem ostrova. Tímto statusem se mohla pyšnit celých 82 let, následně ale spadla do tureckých rukou spolu s celým ostrovem. Rokem 1878 skončila turecká nadvláda a byla nahrazena britskou koloniální vládou. V dnešní době už Famagusta ale opět patří Turecku.

Asi nejznámnější památkou v tomto městě je Othellova věž, která je součástí systému pevností a hradeb, které byly vystavěny v letech 1500 - 1550. Název získala díky dramatu Othello. Ve skutečnosti se jedná o benátskou pevnost, která měla chránit město a jeho přístav. V interiéru věže je velmi dobře dochovaný prostor kuchyně a jídelny pocházející z roku 1300. Z vrcholu této věže se rozprostírá krásný výhled na město a jeho přilehlý přístav.

Mimo Othellovu věž se dochovala z původního opevnění Mořská brána zdobená znakem námořní benátské republiky – okřídleným lvem a brána Ravalin. Další dvě dochované brány nejsou úplně původní, ale pocházejí z doby britské nadvlády – brána Djanboulat a Nová brána.

Za návštěvu také určitě stojí největší středověká stavba ve Famagustě – Katedrála svatého Mikuláše, jejíchž výstavba začala kolem roku 1300 a byla dostavena cca v roce 1410. V roce 1571 do stavby však zasáhli Turci a nechali tuto překrásnou katedrálu s mnoha evropskými prvkami přestavit na mešitu a odstranit veškeré výjevy lidských bytostí. Při tomto drastickém zásahu byly zničeny sochy, fresky, obrazy i krásná vitrážová okna. Dnes se této stavbě říká mešita Lala Mustafa Pasha.

Tento osud postihl i kostel Svatého Petra a Pavla, který byl přestavěn na mešitu Sinan Pasha. Dříve sloužila jako sklad a dnes tam nalezneme veřejnou knihovnu, která určitě stojí také za pozornost.

Když přejdeme od historických a kulturních památek k plážím, i u nich pro vás máme dobrou zprávu.

Zdejší pláže jsou tvořeny jemným pískem, občas s příměsí drobných oblázků. Díky pozvolnému vstupu do moře je toto letovisko vhodné i pro rodiny s malými dětmi.

V okolí pláží nalezneme dostatek restaurací, barů, obchodů i ubytovacích zařízení.

 
 
 

Nabídka zájezdů do letoviska Famagusta

Nabídka zájezdů na Kypr

Nabídka zájezdů do letovisek Ayia Napa * Bafra * Coral Bay * Famagusta

Kyrenia * Larnaca * Limassol * Paphos * Protaras * poznávací zájezdy